Головна | Реєстрація | Вхід | RSS Четвер, 19 Вересня 2019, 19:14:12
Свалявська загальноосвітня школа I-III ступенів №3
Свалявської районної ради Закарпатської області
Меню
Категорії розділу
Статті написані вчителями [15]
Статті написані учнями [3]
Міні-чат
Форма входу

Статистика
free counters
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Сьогодні на сайті були:

Каталог статей

Головна » Статті

Всього матеріалів в каталозі: 18
Показано матеріалів: 1-10
Сторінки: 1 2 »

СВАЛЯВЕЦЬ ІЗ ПІДНІЖЖЯ НЕВИЦЬКОГО ЗАМКУ

ЙОСИП ДОЛИНИЧ – ОДИН З ТИХ, ХТО ТВОРИВ СВАЛЯВУ ЯК МІСТО

Він – почесний громадянин Сваляви. І це природно, адже Йосип Йосипович свого часу доклав чимало зусиль, аби Свалява отримала статус міста. Важко навіть порівняти сучасне тихе життя цього райцентру з тодішнім. Нові заводи, будівлі, парки… І поміж тим – боротьба за те, щоб не втратити, не зруйнувати важливого.

Йосип Долинич родом із с.Невицьке на Ужгородщині. Цей факт озветься згодом у його біографії. Тоді, коли він – студент-третьокурсник напише про Невицький замок. Матеріал надрукують у журналі «Дукля», що виходив у тодішній Чехословаччині. І матиме з того звичайні для того часу проблеми. Як це, без погодження облліту, стаття за кордоном, та ще й студента?!

Батько Йосипа Долинича хоча був простим робітником-шляховиком на залізниці, але любив багато читати різної літератури. Приносив книжки в дерев’яну хату під солом’яною стріхою, в якій жило понад 10 членів сімейства, великий шанувальник літератури – стрий Іван. Саме від них, своїх рідних, Йосип найперше успадкував любов до літератури, історії отчого краю. А останні роки свого життя стрий Іван жив в Ужгороді, працював зав­госпом на обласній туристичній станції, яка розташувалася неподалік Кальварії. Його сусідом виявився письменник Іван Чендей, з яким жили дружно та цікаво.

Але перед університетом Йосип Долинич навчався в Ужгородському торговому технікумі. Потім йому в житті, роботі згодився не так цей диплом бухгалтера, як досвід фінансиста-економіста. Працював бухгалтером в ужгородській системі «Гастроном» і навчався у вечірній cередній школі робітничої молоді, куди діставався за 10 км – велосипедом. Це та будівля в Ужгороді, де колись на ночівлю зупинявся відомий угорський поет Шандор Петефі. А коли постало питання вищої освіти, хотів обрати історію. Але друг і односелець Іван Долгош, який раніше став студентом філфаку УжДУ, умовив Йосипа вступати на філологічний.

Статті написані учнями | Переглядів: 675 | Додав: Rnog | Дата: 23 Липня 2013 | Коментарі (1)

Щедрий ужинок освітянина і краєзнавця, діяча Свалявщини


Швидко промайнули літа, вже сивина вкрила скроні, а він такий привітний, з лагідною посмішкою на устах. Залишився таким, яким знали його перші учні, колеги, соратники-однодумці, з якими разом відстоював право на розвиток Свалявщини, на дослідження і збереження культури нашого краю. 
Ця розповідь про Йосипа Йосиповича Долинича – людину, що кохається на пізнанні таїн сивої давнини, краю, просвітницькій діяльності славетних земляків, а ще літератор-дослідник, лінгвіст і неординарна особистість – таким він знаний широкому загалу свалявців. Журналісти Свалявщини відносять його до своєї когорти, оскільки любов до красного письменства ні на день не полишає цю напрочуд працелюбну, непересічну постать, щедро наділену природою хистом творити іншим добро.
Народився Йосип Йосипович Долинич 11 квітня 1933 року в сім’ї робітника залізниці у селі Невицькому, що на Ужгородщині. Він був середущим сином, хоч не цурався будь-якої фізичної роботи, але більше тягнувся до книги, знань, філософії буття. Любов до літератури, історії, етнографії, вочевидь, від стрия Івана, який жив разом з батьками. У нього було дуже багато книжок, написаних славетними земляками-будителями О. Духновичем, І. Сільваєм, О. Митраком, А. Добрянським, О. Павловичем, Є. Фенциком, Ю. Жатковичем, твори В. Гренджі-Донського, Л. Дем’яна, О. Маркуша. Колишній семінарист кохався на поезії, прозі та із захопленням міг розповідати про прочитане. До цих розповідей долучався, коли мав хоч трохи часу, Йосипів батько, який теж дуже любив читати різні книжки, новинки преси. А дід ділився своїми спогадами про те, як під час Першої світової війни внаслідок примусової мобілізації і карпатських русинів до австро-угорської армії опинявся у складних ситуаціях на східному і південному фронтах, затим в італійському полоні. До того ж була ще й еміграція діда в Америку на нелегкі заробітки, щоб на зароблені гроші прикупити в рідному Невицькому землі та поліпшити матеріальні умови життя багатодітної сім’ї. І батько, і дід володіли кількома іноземними мовами. Просиджуючи годинами над книжками, юний Йосип співпереживав з героями казок та легенд, оповідань і повістей, образи яких немов сходили зі сторінок друкованих видань і здавалися йому живими, цілком реальними істотами. В них він черпав велику любов до рідного краю, від них одержував наснагу. Непомітно спливли роки. Після сьомого класу вступив до Ужгородського торгового технікуму. З дипломом бухгалтера працював у торговій системі „Гастроном”, паралельно здобував освіту у вечірній школі робіт¬ничої молоді, доїжджаючи на роботу і навчання з Невицького в Ужгород (10 км) велосипедом. У будинку цієї школи свого часу ночував відомий угорський поет Петефі Шандор. Це тішило самолюбство юнака і цією постаттю теж зацікавився майбутній літературознавець.
Статті написані вчителями | Переглядів: 971 | Додав: Rnog | Дата: 28 Квітня 2013 | Коментарі (0)

Переможниця Всеукраїнської учнівської олімпіади з німецької мови – із Сваляви

У наш район надійшла приємна новина, яка робить честь усій Свалявщині і, зокрема, ЗОШ І–ІІІ ступенів № 3, а в ній – вчителю німецької мови Катерині Іванівні Фодор, учениця якої, 11-класниця Жаклін Варга цьогоріч стала третьою переможницею Всеукраїнської учнівської олімпіади з німецької мови, пропустивши вперед двох гімназистів спеціалізованого навчального закладу із поглибленим вивченням названого предмета. Перед цим тріумфально завершились для Жаклін олімпіади з німецької мови як районні, так і обласні. І не тільки нинішнього року, минулого також вона була абсолютною переможницею цього рівня змагань. До речі, друге місце зайняла дівчина цьогоріч на обласній олімпіаді із англійської мови. Не дивно, бо в школі паралельно вивчає три іноземні мови – німецьку, англійську та французьку. Думається, не за прагматичної мети – „хто володіє мовами, той володіє світом”, а з природних задатків. Кожна дитина по-своєму неповторна. Хтось здібний до музики, образотворчого мистецтва, художньої творчості, хтось – до математики, історії... Скільки людей – стільки й талантів. Проте розвиток їх залежить, крім власних особливостей, ще й від соціального оточення, сім’ї, школи. І, напевне, у випадку з Жаклін Варгою немалу роль відіграють її батьки, ЗОШ І–ІІІ ступенів № 3, вчителі іноземних мов і, зокрема, К. І. Федор, яка її навчає від першого класу. Тож за ім’ям здібної учениці, переможниці Всеукраїнської учнівської олімпіади – ім’я педагога, котрий її готував, вкладав свої знання, досвід.
Статті написані вчителями | Переглядів: 850 | Додав: Rnog | Дата: 28 Квітня 2013 | Коментарі (0)

Знаменною подією в літературному і взагалі культурно-освітньому житті нашого рідного краю став вихід у світ на початку цього року унікальної книжки Лариси Василівни Андрели «Свалявщина у переказах і легендах».

Як відомо, про історичне минуле Карпатського краю, який упродовж тисячоліття перебував під владою чужоземних окупантів, розповідають історики у своїх працях, письменники у літературно-художніх творах. Але особливо цікавою і цінною є жива історія народу – його усна творчість, зокрема, її перекази і легенди, тобто жанр прози усної народної творчості (фольклору). Живу історію свого краю своїм образним баченням передавали з покоління в покоління прості люди, виражаючи свої думки і почуття, прагнення і сподівання. Згодом ці перекази і легенди стали записувати й публікувати, науково досліджувати.
Статті написані вчителями | Переглядів: 960 | Додав: Rnog | Дата: 02 Квітня 2013 | Коментарі (0)

Я вже закінчую одинадцятий клас , а згадую, як я вперше переступив поріг школи, як вперше мене зустріла перша вчителька.Найкращим порадником для мене була і , напевно, залишиться на все життя  моя перша вчителька – Віра Іванівна Шепетюк.
Віра Іванівна Шепетюк народилася в селі Негровець Міжгірського району в сімї колгоспників. У сім’ї їх було четверо. Вона – наймолодша. Навчалася в Негровецькій семирічці, а 1962 року закінчила Синевірську середню школу. Того ж року вона вступила у педагогічне училище і закінчивши його з 1964 року шість років поспіль працювала у Свалявській початковій школі, а з 1970 року – у середній школі №3 міста Сваляви. Педагогічний стаж Віри Іванівни – 46 років.
Статті написані учнями | Переглядів: 1339 | Додав: Rnog | Дата: 04 Січня 2013 | Коментарі (0)

Пішов у дорогу за ластівками
Фотозвіт про зустріч дивитись  тут .

Саме так називалась зустріч, яка відбулася 8 листопада на базі Свалявської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 3 під керівництвом методиста райво Е. С. Приходько. До навчального закладу завітала муза поета В. Підпалого – його дружина.
Чому Ніла Андріївна вибрала саме Свалявщину? А тому, що, відпочиваючи десь більше десятка років тому в „Сонячному Закарпатті”, вона познайомилася зі вчителем-методистом О. В. Яній, яка на той час працювала у гімназії. Олена В’ячеславівна запросила її виступити перед учнями. А потім учителі-словесники району зібрали пошту для видавництва і впорядкування всіх збірок творів В. Підпалого. Звичайно, це невелика дещиця, але все-таки якась допомога.
Вихованці старанно готувались до зустрічі шанованої гості. Учні 9„б” і 11 класів підготували літературно-музичну композицію на тему „Пішов у дорогу за ластівками”. Цікавою була розповідь про В. Підпалого. Поет, вистояв у часи застою, хоч йому навішували різні ярлики, адже мав свої погляди, любив свій народ, з болем у серці переживав удари тяжкої долі і продовжував творити:
Коли мене питають: „Україну
Чи зможеш ти забудь на чужині?”
Кричу: „Кладіть живим отут у домовину…
Однаковісінько мені…”.
Поет свідомий того, що дещицю добра він залишив у своєму слові, „щоб людям воно вогнищем цвіло”.
Усе своє коротке життя заповідав любити людину, якій віддав до крихти усе тепло свого серця. Він рано відійшов за межу вічності, але нам залишив свої книги, думки. Роздуми, які ще довго нагадуватимуть про цю мудру, добру людину, котра дуже любила життя, рідну Україну. Тому і писав у своїй поезії:
Тільки той життя свого варт,
Хто вмер і знов воскрес на полі бою.
Час, коли жив і творив поет,
Залишився у його слові.
Так і жити йому довгі віки.
 
Статті написані вчителями | Переглядів: 777 | Author: Слава | Додав: Rnog | Дата: 25 Листопада 2012 | Коментарі (0)

Свалява


Свалява - районний центр Закарпатської області. Містечко, яке нараховує 18.3 тисячі чоловік, розташоване у центральній частині Закарпаття.
У XII столітті поселення належало родині Бетге, а в XIII столітті було власністю наджупана Шимона, зятя палатина - надора Банкбана. 1214 року цю територію відібрав від нього угорський король Андрій II і включив у володіння королеви. У 1263 році король Іштван V передав Сваляву коморнику Алодару, а з 1272 року поселення належало Михайлові Руді.
У 1433 році Свалява стала власністю барона Перені, який володів також і Чинадійовом. Поселення Сольва (так називали Сваляву) входило до цього чинадіївського володіння. У 1463 році поблизу поселення згадується джерело мінеральної води. З 1540 року Сольва - власність Петра Перені, а у 1565 році є відомість про Свалявську парохію східного обряду.
У 1572 року володарем Сваляви був Злуні Ференц Франгепан, а у 1574 році - Мігель Телегді. 1611 року - Іштван Ньясі та його дружина Анна Телегді. У 1612 році - граф Міклош Естергазі, у 1614 році - Валдаї Ката. У 1650 році - Жігмонд Лоняї.
У 1668 році Свалявою починає володіти вдова Дьордя Другета Маріара Естергазі. У 1680 році поселення переходить в руки Софії Баторі. Згідно з описом за 1688 рік тут проживали 54 кріпацькі сім'ї, з яких 31 повністю пропала, а 8 збідніли настільки, що не могли платити податки. Священик Шимон Поп використовував половину кріпацької ділянки і платив 2 форинти податку. Не платили податки драбант Прімкас Лука та староста Іван Софілка. Про бідність населення свідчить те, що селяни тримали тільки сім коней, сім волів, тринадцять корів і вісім свиней. У 1728 році Свалява стала власністю Шенборнів.
Статті написані учнями | Переглядів: 1641 | Додав: Rnog | Дата: 05 Листопада 2012 | Коментарі (2)

Європейський тиждень місцевої демократії – у ЗОШ І-ІІІ ступенів №3

Рівнем розвитку народовладдя в суспільстві визначається демократизм держави. Місцеве самоврядування – одна з найголовніших форм здійснення управління суспільством, адже вирішуються питання, пов’язані із повсякденним життям, задовольняються першочергові потреби місцевого населення.
Сьогодні основи самоврядування знайшли відображення в міжнародних документах, насамперед у Європейській хартії про місцеве самоврядування, що була прийнята в жовтні 1985 року Європейською Радою.
Конституція України містить спеціальний XI розділ „Місцеве самоврядування”, в якому закріплено основи правового статусу місцевого самоврядування в Україні.
Статті написані вчителями | Переглядів: 2254 | Додав: Rnog | Дата: 30 Жовтня 2012 | Коментарі (0)

Практичну перевірку здатності грамотно й чітко діяти в умовах надзвичайних ситуаціях задля захисту свого здоров’я та життя учні Свалявської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 під час Дня цивільного захисту. Відвагу, мужність, витримку, ініціативність, спритність демонстрували старшокласники, самовіддано виконуючи завдання, поставлені вчителем предмета "Захист Вітчизни” Володимиром Васильовичем Поповичем. Головним для учнів 10–11-их класів було виявити теоретичні знання та продемонструвати практичні навички.
Фотозвіт у фотоальбомі.

Статті написані вчителями | Переглядів: 1001 | Додав: Rnog | Дата: 19 Травня 2012 | Коментарі (0)

Вже стало традицією проводити спартакіаду серед освітян району. Відкриття її відбулось урочисто. Привітали спортсменів та побажали успіху в них в. о. голови профспілки працівників освіти і науки М. П. Немеш, начальник відділу освіти Свалявської РДА В. П. Русин.

Статті написані вчителями | Переглядів: 1026 | Author: Володимир | Додав: Rnog | Дата: 28 Квітня 2012 | Коментарі (0)

1-10 11-18
Пошук
Жаткович безпечний інтернет вчителі Портфоліо вчителя інформатики матеріали Історія школи Портфоліо вчителя початкових класів Використання інформаційно-комунікац Варга Жаклін Долинич Йосип матеріали наших учнів Презентація школи інтернет інтернет безпека прибирання русла Свалявки Матеріали наших вчителів чемпіон шахмати Щербак Ярослав щоденник Павло Дулішкович цивільна оборона випускники фотоальбом Нейметі Мар’яна погода Сайти навчальних закладів Євген Станкович ЗНО-2013 нові матеріали ПРОБНЕ ТЕСТУВАННЯ Моя професійна кар’єра Українські сайти перша вчителька відео Олімпіади Юбілей переможці переможці IV етапу Для абітурієнтів Наука і освіта ЦЕРН Випуск 1968 року Випуск 2005 11-б клас Випуск 2006 11-б клас олімпіада Виховна година Сайт день безпечного Інтернету майстер-клас малювання Презентація прохідний бал рейтинг вузів сервіс пошуку абітурієнтів Умови прийому фотографії ЗНО-2015 1 Вересня абітурієнт абітурієнти. випускники Пошук абітурієнтів пошук випускників конкурс імені Яцика Роботи наших учнів роботи наших учн суботник Дзвони Чорнобиля тиждень фізики Випуск 2013 фото випускників 2011 рік 5-Б 9-Б Випуск 2014 Відкритий урок з історії Парій Ольга
Друзі сайту
Що відбулося

Copyright GNU GPL © 2012-2019
Створити безкоштовний сайт на uCoz